top of page

e-İrsaliye ile İlgili Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları eLogo Destek Youtube Kanalımızda!

Sevkiyatın başlaması için e-irsaliyenin entegratöre iletilmesi yeterli mi?

e-İrsaliye belgesinin malın fiili sevk zamanından önce düzenlenmesi ve Başkanlık Sistemlerine iletilmesi zorunlu olup bununla birlikte uygulamadan özel entegratörlerin bilgi işlem sistemleri aracılığıyla yararlanılması halinde ise Başkanlık sistemlerine iletilmek üzere özel entegratör kuruluşların bilgi sistemlerine iletilmesi fiili sevkiyatın başlatılması açısından yeterlidir. Özel entegratör kuruluşların bu durumda kendilerine iletilen e-İrsaliye belgelerinin imzalama ve Başkanlık bilgi işlem sistemlerine iletimini, kendilerine iletim zamanından itibaren azami 15 dakika içinde gerçekleştirmeleri zorunludur.


e-İrsaliyede şoförün TCKN bilgisi alanına 11111111111 yazılabilir mi?

Şoförün ad-soyad ve TCKN bilgisi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın UETDS yük taşıma bildirimleri bakımından da zorunlu bir alan olması, taşıma işlemini gerçekleştiren şoförlerin ilgili mevzuatlarınca yetkilendirilmiş ve yeterliklerinin doğru tespiti bakımından da önem arz ettiğinden, şoförün adı-soyadı ve TCKN bilgisinin (yabancı uyruklu şoförlerde şoförün pasaport numarası bilgisinin) e-İrsaliye ilgili elektronik belge alanında doğru şekilde yazılması zorunludur.

Bunlar gibi e-İrsaliye ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını eLogo Destek Youtube kanalımızda bulabileceğinizi biliyor musunuz?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 16 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanan e-İrsaliye Uygulama Klavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Saygılarımızla,
DeltaTeam Ekibi

bottom of page