top of page

E-İrsaliyelerde sıkça alınan 1164 mesajı hakkında

Güncelleme tarihi: 18 Eyl 2020

Değerli Müşterilerimiz;


Gelir İdaresi Başkanlığı sistemlerinden kaynaklı bir problem sebebiyle, oluşturulan e-İrsaliye belgelerinde birden fazla şoför bilgisi olması durumunda aşağıda açıklama detayı bulunan 1164 mesajı alınmaktadır.


- 1164 “null(İrsaliye/İrsaliye Yanıtı belgesinde mükerrer satır ID bilgisi)”

- “null(İrsaliye belgesinde mükerrer sürücü NationalityID bilgisi) (1164)


Gib’den bu konuda henüz bir çözüm ya da açıklama gelmemiştir.

Bu süre içerisinde hata alan zarfların silinip, tek şoför bilgisi olacak şekilde tekrar düzenlenerek e-irsaliyelerin başarılı bir şekilde gönderilmesi sağlanabilir. Bu işlem genellikle çözüm sağlamaktadır.

Ancak düzenleme yapılmadan tekrar tekrar gönderim yapılmamalıdır. Yapılması durumunda aşağıda açıklama detayı bulunan 1163 mesajı alınmaktadır.

- 1163 GONDERILEN ZARF SISTEMDE DAHA ONCE KAYITLI OLAN BIR BELGEYİ ICERMEKTEDIR. (1163)


Konu Gelir İdaresi Başkanlığı ile takip edilmekte olup, belgelerin durumları ile ilgili Başkanlık üzerinden sorgulama yapılabilir.


Bilgilerinize sunarız.


Saygılarımızla,


DeltaTeam Ekibi

42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Logo CRM Mobil V2 İçin Yeni Sürüm (2.12)

Değerli Müşterilerimiz, DeltaTeam olarak siz değerli iş ortaklarımıza ve kullanıcılarımıza maksimum fayda sunmak üzere ürünlerimizi sürekli geliştiriyor, yeni sürümlerle portföyümüzü güçlendiriyoruz.

Logo Flow Mobil İçin Yeni Sürüm (1.07)

Değerli Müşterilerimiz, ​ DeltaTeam olarak siz değerli iş ortaklarımıza ve kullanıcılarımıza maksimum fayda sunmak üzere ürünlerimizi sürekli geliştiriyor, yeni sürümlerle portföyümüzü güçlendiriyoruz

Comments


bottom of page